SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?
  Genel

08/08/2018   Ahmet Toprak

SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

SSL sertifikası web sitesinin güvenli olduğunu gösteren bir protokoldür. İnsanlar internet üzerinden çok sayıda siteye girip çıkmaktadırlar. Özellikle günümüzde bu gezilen sitelerin güvenli olup olmadığı oldukça değerli bir hale gelmiştir. İnsanların bilgisayarlarına virüs bulaşmasının bir numaralı sebebi güvensiz web siteleridir.

Çeşitli sebeplerle sitelere girilirken SSL sertifikası bulunmuyorsa bilgisayarınız risk altında demektir. Özellikle sürekli değişen ve farklılaşan virüsler karşısında çoğu zaman virüs programları çaresiz kalmaktadır. Bu sebeple SSL işareti olan sitelerde dolaşmak ve bu işaretin olmadığı sitelere zorunlu olmadıkça girilmemesi en doğru davranış şeklidir. Burada kullanılan SSL sertifikası sayesinde sunucu ile kullanıcı arasındaki veri akışını şifrelenmektedir.

Sitelerde SSL Sertifikası Nerede Bulunur?

Gezilen web sitelerinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını anlamak için girilecek web sitelerinin sol üst kısmında, adres çubuğunun başladığı yerde http veya https şeklinde yazar. Eğer https yazı var ve yeşil bir kilit simgesi bulunması halinde ise o sitenin SSL sertifikası sahibi site olduğu anlamına gelmektedir.

SSL Sertifikası Kurulumu İçin Yapılması Gerekenler

Web siteleri için SSL sertifikası kurulumu sağlamak için sitenizin özel ip adresinde çalışması arttır. Paylaşımlı ip adresi üzerinde çalışan sitelere SSL sertifikası kurulumu gerçekleştirilememektedir. Güvenliği de zaten bu uygulama sağlamaktadır. Sertifika kurulumu işlemi tamamlandığında yazılım üzerinde yer alan  http değiştirilerek  https olarak yenilenmelidir.


Etiketler: ssl nedir ssl sertifikasının faydaları https nedir