Search Console Nedir? Ne İçin Kullanılır?
  Genel

18/08/2018   Ahmet Toprak

Search Console Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Google Search Console web sitenizin Google arama sonuçlarındaki durumunu gösterir. Arama sonuçlarındaki konumuna göre web sitenizi iyileştirmek için önerilerde bulunur. Site sahipleri sitelerini buraya ekleyerek sonuçları görebilir.

Ücretsiz bir panel olması sayesinde her site sahibi burayı kullanabilir. Sitenizin tüm içeriklerini dizine ekleyerek siz de siteniz hakkında verilere ulaşabilirsiniz. 2015 yılı öncesinde Google Webmaster Tools olarak anılan bu özellik şimdilerde modern adıyla Google Search Console olarak biliniyor. Yani her ikisi de aslında aynı şeydir.

Nasıl Kullanılır?

Bir web site sahibi iseniz mutlaka search console hesabınız olmalıdır. Bu şekilde web sitenizin nasıl tarandığını ve indekslendiğini görebilirsiniz. Elde edilen analizleri kullanarak Google aram sıralamanızı iyileştirebilirsiniz. Ziyaretçi kaybına sebep olan özellikleri keşfederek iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Web siteniz saldırıya uğrarsa, tararken ya da dizine eklerken sorunlarla karşılaşırsa Search Console size mail gönderecektir. Yalnızca siteniz için veriler sunmaz aynı zamanda korunmasına da yardımcı olur. Tıklanma sayılarınızda yaşanan olağanüstü düşüler ya da sitenizle ilgili hatalarda olağanüstü artışlar gibi sorunların tespitini sağlar.

Bu platform sadece web siteniz için değildir. Yeni bir mobil site ya da yeni bir uygulama ekleyerek bunlar hakkında da veriler almaya devam edebilirsiniz. Böylece hedef kitleye ulaşıp olmadığınızı anlamak ya da ulaşıyorsanız hangi yolların daha etkili olduğunu görmek mümkün olacaktır.


Etiketler: Google Webmaster Tools Search Konsol ne işe yarar search console kullanılmalımıdır google index istatistikleri