Responsive Tema Nedir, Faydaları Nelerdir?
  Genel

22/09/2018   Ahmet Toprak

Responsive Tema Nedir, Faydaları Nelerdir?

Responsive kelime anlamı olarak Türkçe’ye uyumlu, esnek anlamında çevirilmiştir. Responsive tema ise son yıllarda web tasarım ve web arayüzleri konusunda en çok üzerinde durulan konulardan biri olmuş durumda.
İnternet kullanımı eskiden temel ağırlık olarak bilgisayarlar üzerinden ilerliyordu. Telefonlardan veya tabletlerden girilen web siteler bilgisayar için uyarlanmış olan temaları google’nin uyarladığı düzeyde görüntülüyordu. Son yıllarda akıllı telefonların internet trafiğinin büyük bir kısmını ele alması ve tabletlerin günlük kullanımda oldukça çoğalması ile bu duruma köklü değişiklik geldi.

Responsive Tema akıllı telefonlar ve tabletlerden sonra google için en önemli konulardan biri haline geldi. Bu nedenle birçok kurum, kişi sitelerini bu konu için uygun hale getirirken hatrı sayılır bir miktarda kurum ve kişi ise ‘’responsive tema nedir?’’ hakkında bilgi sahibi değil. Hatta Türkiye’de görüldüğü üzere birçok marka ile bu sürece geçişini tamamlamamış durumda. Dünyada ve genel Türkiye’nin görüntüsü ise belirttiğimiz gibi tam tersi, yeni site açarken veya eski siteler düzenlenirken en önemli konulardan biri responsive tema olmaktadır.

Responsive tema kelime anlamından anlaşılacağı üzere site tasarımının ve fonksiyonlarının mobil, tablet gibi platformlarda sorunsuz olarak çalışması anlamına gelmektedir.

Responsive Tema Neden Kullanılmalı?

Sitenizin tasarımını responsive yaparak web hayatına başlama veya responsive bir tema ile güncellemenin önemi oldukça yüksek.
Responsive temalar mobil kullanıcılarına olumlu bir deneyim yaşamaları için büyük bir etkendir. Kullanıcı istediği içerik tam olarak sizde olmasına rağmen sitenizin uyumsuzluğu nedeni ile sitenizden hemen çıkabilir veya tasarımınızın sunduğu faydaları kullanarak site içinde gezinmeye devam edebilir. Bununla beraber mobil kullanıcıların masaüstü kullanıcılara göre daha sadık olduğu araştırmalarla tespit edilmiştir. Kişiler kendilerine iyi bir kullanıcı deneyimi sunan sitelere mutlaka bir şey araştırmadana önce bakıyor. Ek olarak dijital dünyanın geldiği noktada sitenizin mobile uyumsuz olması sizi çok önemli bir kitleden uzak tutacağı gibi acemi bir görüntüyü sitenize verecektir.

Responsive Site Seo İçin Önemli Mi?

Responsive Site Google’nin politikaları konusunda oldukça önemli bir yer alıyor. Hatta şöyle söylenebilir ki son yılların en önemli konularından biri responsive temalar. Bununla beraber responsive sitelerin kullanıcı deneyiminde yaşattığı artılar nedeni ile doğal bir seo ayarı etkisi yaratacağını unutmamanız gerekir.
Google sıralamalarda responsive olmayan siteleri geçen yıllara göre çok daha hızlı bir şekilde aşşağı çekiliyor. 2018 Yılının başında yaptığı duyurularla bunun sinyalini veren google 2018’in bitmek üzere olduğu şu aylarda çok daha seri hareket ediyor. Bu nedenle tavsiyemiz responsive sitenin seoaçısından önemini kavramanız ve harekete hemen geçmeniz olacaktır.


Etiketler: Responsive Tema Nedir Websitesine Faydaları Nelerdir Duyarlı websitesi mobil uyumlu websitesi nedir?