Google Analytics Nedir, Ne İçin Kullanılır
  Genel

28/08/2018   Ahmet Toprak

Google Analytics Nedir, Ne İçin Kullanılır

Google analytics nedir diye merak ediyorsanız kısaca web sitenizin ziyaretçi analizini yapan bir analisttir. İnternet sitenize giren binlerce, milyonlarca insanın davranışlarını analiz eder. Google hesabı olan her site sahibi buraya kaydolarak ücretsiz olarak analizlere ulaşabilir.

Google Analiytics’e kaydolmak için sitenizin kök dizinini aktarmanız gerekir. Analizler bu bilgiler üzerinden yapılır.

Ne İşe Yarar?

Analytics kaydınızı yaptınız ve analizleri almaya başladıysanız sıra bunları yorumlamakta. Sitenize kaç ziyaretçi geldiği, ne zaman ziyaretçilerin yoğun olduğu, sitede ne kadar kaldıkları, sayfalar arasında yaptıkları geçişler gibi pek çok hareketi gözlemleyebilirsiniz.

Tüm bu analizler aslında sitenizi iyileştirmek için altın değerindedir. Ziyaretçilerin sitenizi terk etmesine sebep olan sayfaları iyileştirebilirsiniz. En uzun kalınan sayfaları gözlemleyerek diğer sayfaları da bu şekilde yenileyebilirsiniz. Bu tür yenilikler sitenizin kalitesini arttıracak ve dolayısıyla da ziyaretçi çekecektir. Mesela e ticaret sitelerinde bu analizleri kullanarak müşterilere tavsiyede bulunabilirsiniz. Sıklıkla birlikte alınan ürünleri tespit ederek müşterilere öneride bulunabilirsiniz.

Tüm bu analizler sayesinde yaptığınız SEO çalışmalarından nasıl dönüş aldığınızı da tespit edebilirsiniz. Mesela ziyaretçiler sitenize en çok hangi yolları kullanarak geliyorsa oraya yatırım yapabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse Google Analiytics kullanımı size siteniz hakkında analizler sunacaktır. Siz de bu analizleri en iyi şekilde yorumlamalı ve sitenizi iyileştirmek için kullanmalısınız. Analizler tek başına değil sizin yorumunuzla anlam kazanacaktır.

 

 


Etiketler: Google analytics nedir google analitik ne işe yarar site hit kontrolü web site analizi