CMS Nedir? Ne işe yarar?
  Genel

16/09/2018   Ahmet Toprak

CMS Nedir? Ne işe yarar?

CMS, “Content Management System” Türkçe karşılık olarak ‘’İçerik Yönetim Sistemi’’ anlamını karşılamaktadır. Bu isimden dolayı ve sağladığı faydalardan dolayı CMS hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler genelde bu sistemi bir program veya bir programdan ibaret sanmaktadır. Bu kanı yanlış bir kanı olup CMS sistemi içerik yönetimi sağlayan sistemleri karşılayan bir isim olmaktadır. CMS Sistemleri kullanıcıların sayfalara yeni sayfalar eklemesini sağlar. Bu sayfalar eklerken daha öncesinde CMS sistemleri kullanılmadığı için kişiler içerik girerken aynı zamanda birçok kod ile uğraşmak durumunda kalıyordu. Bu durumun günümüz dijital dünyasında devam ettiği düşünüldüğünde içerik girmenin imkansıza yakın sonuçlar verebileceğini söylemek gerekiyor. CMS sistemleri bu nedenle sağladığı avantajlar dijital dünyanın oluşmasında en değerli temel taşlarından biri olmaktadır. 

CMS'nin Faydaları  Nelerdir?

1.) İçerik girerken kullanıcıları kodlarla uğraşmaktan kurtarır. Bu sayede web site üzerinde yapılacak olan değişim/eklemelerin daha basit bir şekilde yapılmasını sağlar.

2.) İçerik girerken kodlarla uğraşmak zorunda bırakmadığı için daha güvenli bir içerik girişi sağlar.

3.) İçerik girişini yetkileri belirlenen ve temel bilgisi olan herkes yapabilir bu sayede bunun için ekstra bir maliyet/alan eklenmez.

4.) İçerik yönetiminde sağladığı özellikler(kategorize etme, medya yönetimi vb) nedeni ile daha kullanıcı odaklı, kaliteli ve istenilen seviyede içerikler eklenmesini sağlar.

5.) Anahtar kelime kullanımı konusunda sağladığı olanaklarla daha kolay bir şekilde hedef kitle seçimi yapılabilir.

6.) İçerik yönetimi ile site üzerinde yapılacak olan toplu değişilikler yine daha çabuk ve işlevsel bir şekilde yapılabilir. CMS faydaları konusunda bu konu oldukça önemli olup özellikle ticari sitelere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.


Etiketler: Cms nedir cms sistemi ne işe yarar html yönetim sistemi php yönetim sistemi sitenwebde cms sistemi