Alexa Rank Sıralaması Nedir, Ne İşe Yarar?
  Genel

21/11/2018   Ahmet Toprak

Alexa Rank Sıralaması Nedir, Ne İşe Yarar?

Dijital dünyanın gelişmesi ile beraber dijital ölçümleme hayatın her alanına geldi. Web siteler adına dijital ölçümleme yapan sisteme ise alexa rank sıralaması denmektedir. Bu sistem kullanıcıların arama motorlarında bulundurduğu toolbar eklentisi ile ölçüm yapabilmektedir. Web sitelere dair değerlendirme olanaklarının artması ile beraber alexa rank sıralaması eski işlevselliğini kaybetmiştir. Buna rağmen hala web site değerlendirmede önemli bir etken olarak gören alexa sıralaması kullanıcılara farklı istatistiklerde sunabilmektedir. Bu istatistiklere ulaşmak için alexa platformuna ücretli üyelik alınması gerekmektedir.
Alexa Rank sıralaması bölgesel ve dünya geneli olarak ikiye ayrılmaktadır.

Alexa Rank Sıralamaları Ne İşe Yarar?

Alexa sıralamaları yukarıda belirttiğimiz üzere sitelerin hitlerini anlamak için ilk adım olarak kullanılabilir. Bu veriler sitenin trafiği hakkında tam kapsamlı bilgiler veremiyor olsa bile ilk adım için işe yarar bir değerlendirme aracı olabilmektedir. Bununla beraber Alexa Rank Sıralaması bir sitenin bulunduğu ülkede yaygınlığı ile ilgili ciddi izlenimler kazanılmasını sağlar. Örneğin Türkiye’de ilk 5’de olan bir web sitesi bir diğer ülkede 10. sırada dünya genelinde ise 2. sırada olabilir.
Satın alınmak istenen bir siteye ait bu veriler izlenerek hangi pazarlarda sitenin daha başarılı olduğunu anlaşılabilir ve satın alma sürecinden sonra bu istatistiklere göre bir dijital yön çizilebilir.

Alexa Rank Uygulamasının tek başına bir değerlendirme aracı olarak kullanmak yerine google trends gibi platformlar ile beraber kullanmak doğru bir web site analizi yapmanızı sağlayacaktır.

 

Sizde sitenizin alexa sıralamasını öğrenmek istiyorsanız tıklayın


Etiketler: Alexa nedir alexa sıralaması ne işe yarar website sıralaması nasıl öğrenilir alexa rank sıralaması nasıl öğrenilir