Alan Adı Seçimi Nasıl Olmalıdır, Nelere Dikkat Edilmelidir?
  Genel

02/09/2018   Ahmet Toprak

Alan Adı Seçimi Nasıl Olmalıdır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain olarak da adlandırılan alan adı seçimi için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda başarılı ve popüler bir internet sitesini hayata geçirebilmek mümkün olacaktır.

Kısa ve Akılda Kalıcı Olma

Alan adının taşıması gereken özellikler başında akılda kalıcı olması gelmektedir. Bu sayede kullanıcılar daha kolay bir şekilde anımsayıp sitenize giriş yapacaklardır. Bunu sağlayabilmek için ise kısa alan adları seçilmelidir.

Anahtar Kelime Kullanımı

Her ne kadar Google’ın yeni algoritmalarına göre anahtar kelime içermeyen alan adları çok dezavantajlı olmasa da bu yöntemi olabildiğince uygulamak gereklidir. Zira anahtar kelime arayanların ilk yönlendirileceği sitelerden birisi sizin siteniz olacaktır.

Alan Adı Uzantısı

Farklı alan adı uzantıları mevcuttur. Örneğin .com, blogspot, gov.tr, edu.tr gibi daha pek çok uzantı bulunmaktadır. ancak bunlardan en çok etkileşim alabileceğiniz uzantı .com uzantısıdır. Dolayısıyla alan adı tercihlerinizde bu hususa dikkat etmenizi sizlere tavsiye ederiz.

Küresel Pazar Hedefi

Eğer sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp dünyaya da açılmak istiyorsanız alan adı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasına bu hususu da eklemeliyiz. Zira Türkçe bir isim ile uluslararası pazara hitap etmeniz bir hayli zor olacaktır. Ancak bunun yerine İngilizce bir isim koymanız durumunda daha çok kimseye hitap edebilecek ve böylelikle hedefinize bir adım daha yaklaşabileceksiniz.


Etiketler: Alan Adı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler alan adı seçiimi kurumsal alan adı seçimi